Cam imalatı özel ve dikkat gerektiren bir iştir. Firmamız gerekli belgeleri olan ve işinde uzman cam firmaları ile birlikte çalışmaktadır.

Temperli cam; daha önce hazırlıkları bitirilmiş camın yüksek teknolojili fırında 700 santigrat derecelere kadar ısıtılır ve camın kalınlığına göre değişen belirli sürelerde fırının içerisinde tutulur. Daha sonra bu cam fırından çıkar ve yüksek basınçlı hava ile aniden soğutulur. Bu soğutma süresi çok önemlidir çünkü camın kırıldığı zaman boyutlarını değiştirir.

Bu cam fiziksel olarak yaklaşık 5 kat basınç dayanımı kazanır. Yani bu camı bükmeye çalışırsanız normal cama göre daha dayanıklı olduğunu görürsünüz. Ayrıca darbelere karşı da dayanımı artar ama Temperli cam kırılmaz değildir.

Temperli cam söylediğimiz gibi kırılmaz değildir. Göreceli olarak daha dayanıklıdır ve güvenlidir. Bu cam çeşitli sebeplerle kırılabilir. Bu sebeplerden en çok karşılaşılanı mevsim değişiklikleridir. Uzama ve kısalma camda strese(gerilmeye) sebep olur ve bu gerilme miktarı basınç dayanımını geçmesi ile camın en zayıf noktasından kırılmasına sebep olur.

Kırılma nedenlerinden bir diğeri de üretim hatasıdır. Ama bu durum çok düşük bit ihtimaldir. Üretim hatası olan cam temper fırınından çıktığı anda veya soğuma esnasında durduğu yerde kırılır. Montajdan belli bir süre (örneğin 5 ay sonra) sonra kırılan cam ancak çok yüksek ısı değişikliklerine maruz kalırsa mümkün olabilir.

Diğer bir kırılma nedeni ise, zamanla rulmanlardaki gevşemedir. Bu normal bir durumdur. Bakım gereklidir.

Her yıl duşakabininizin bakımını yaptırdığınız firmaya lütfen yaptırınız. Genellikle bir binadaki tüm duşakabinler aynı firma tarafından yapılmıştır. Yöneticinizin ilgili firma ile iletişime geçip uygun bir fiyat karşılığında bakım yaptırması çok önemlidir. Bu sayede daha ağır bir sorunu bertaraf etmiş ve uzun vadeli kullanıma kapı aralamış olursunuz. Üzülerek söylüyorum ülkemizde bu bilinç henüz yerleşmedi. Nasıl arabamızı belli kilometrelerde bakıma götürüyoruz ve para harcıyoruz. Duşakabinimizde sonsuz sağlamlıkta değildir bakıma ihtiyacı vardır.

Temperli camlar son zamanlarda bir çok alanlarda kullanımı hızla artmaktadır ve hayatımızı kolaylaştırırken çevremizi daha şeffaf hale getirmektedir. Kullanım alanımı, evet hayal gücünüzle sınırlı.